Historia Ruletki Europejskiej

Ruletka atrakcyjna jest dzięki Francji, a także jej określeniu “małe koło”. To oczywiście ta początkowa nazwa gry, obfitowała w czy też zgadywania pewnych numerów, albo ich ciągów jakie mogły trafić się na owym, małym kole. Kiedy koło zatrzymywało się na liczbie, która została przez kogoś obstawiona, wtedy naturalnie wygrywał.

Zacznijmy od początku…
Do dnia dzisiejszego nie ma wielkiej zgody, także pewności do tego, skąd dosłownie wywodzi się ruletka, oraz w których czasach początkowo pozostała opatentowana. Dziś różni badacze posługują się trzema wątkami, jakie mogą de facto być początkami współczesnej ruletki.

Niektórzy historycy gwarantują, iż ruletka powstała w Chinach, a jej rozpowszechnieniu są winni dominikańscy mnisi. Inne teorie mawiają iż ruletka została wymyślona już w starożytnym Rzymie, gdzie rzymscy żołnierze mając odrobinę wolnego czasu, postanowili uatrakcyjnić sobie go do gry na kołach od powozów, którymi kręcili kulkami.

Jedną z ciekawszych choć skromniej wspieranych tez, jest także ta, iż ruletka została opatentowana w Europie, w XVI wieku, a jej ojcami są cyrkowcy podróżujący w tym okresie po Europie.

Ciężko jest jednak uwierzyć w jakąkolwiek z tych tez, bowiem na żadnej z nich nie ma choćby minimalnego potwierdzenia do dziś. Brak istotnych dowodów sprawia jednak, iż ruletka jest do tej pory z większym natężeniem atrakcyjna, albowiem kryje swoją historię do samego końca.

Ruletka opisywana oficjalnie – XVII wieku
Ruletka wedle różnych pism z tamtych czasów figuruje w nich po raz 1-wszy, dlatego też naturalnie tym czasom dziś oficjalnie przypisuje się jej rozpoczęcie. W XVII stuleciu ruletka była znana właśnie we Francji. Jej ojcem został uznany nie kto inny jak Blaise Pascal – znany matematyk jaki w swych latach robił furorę we Francji dzięki swoim badaniom i odkryciom. Gra pozostała stworzona przez niego dość przypadkowo w 1655 roku.

Należałoby dodać iż jego decydującym projektem życiowym miało być perpetuum mobile, które ciągle spędzało sen z powiek. Aczkolwiek jego osoba, zamiast tego odkrycia, przeszła do historii dzięki grze która dziś jest wiernym etapem bywalców kasyn.

Wyspy Brytyjskie
Anglia usłyszała o ruletce i grze w kulce już w 1720 roku. Pierwotna jej nazwa w tym rejonie nosiła nazwę Roly Poly. W niezmiernie prędki sposób gra nabyła ogromną popularność na skutek której mnóstwo graczy chętnie korzystało naturalnie z tego tworu gry. W grę brała udział brytyjska szlachta, choć bardzo ekspresowo grę przeniesiono również w skromniejsze zakątki Wysp Brytyjskich. Gra jednak nie trwała tak długo, jakby się mogło wydawać. Wszystko z uwagi na fakt, iż w 1720 roku zakazano gier hazardowych na wyspach – skutkiem tego gra kompletnie zniknęła z rynku.

Ruletka pod koniec XIX stulecia była jednak dostępna dalej we Francji. Książę Monako o imieniu Charles zdecydował otworzyć specjalne domy gry, które ruletkę akceptowały i proponowały wszystkim chętnym możliwość rywalizacji.

Współczesna Ruletka – XIX wiek
Tak zwana nowatorska ruletka, która w takiej formie jak obecnie jest dla nas dostępna, była znana już od 1842 roku, podczas gdy to projekt Pascala został skorygowany także przez samych Francuzów. Mowa tutaj o pomyśle Louisa i Francoisa Blanca. Dzięki ich łatwym zmianom, drobna przeróbka dodająca zero do numeracji na kole ruletki całkowicie zmieniła jej oblicze.

1-wsze kasyno dostępne w Monte Carlo było wykonane w czasach, kiedy hazard został zakazany nie tylko we Francji, lecz podobnie w Niemczech. To właśnie do Monte Carlo przeniósł się Francois Blanc ażeby móc utworzyć tam unikatową stolicę ruletki. To dzięki temu ruchowi ruletka była znana niesłychanie dobrze w całej Europie.

Jeżeli chodzi o Amerykę, jej zakres popularyzacji był dłuższy i miał on miejsce od  XVII wieku do XIX wieku. Naturalnie Amerykanie chętnie sami zmodyfikowali zakres ruletki dodając swe dwa dodatkowe pola, dzięki czemu powstała ruletka Amerykańska. Oprócz tego, powiększyli oni zakres ewentualności do obstawiania ruletki.

Dzisiaj ruletka jest znana w trzech odmianach. Ruletka Amerykańska, Ruletka Europejska, oraz Ruletka Francuska. Dzięki tymże trzem trybom, fani ruletki, mogą korzystać z dowolnej techniki gry, dostosowanej do własnych oczekiwań. Sama ruletka jest dziś ekskluzywna na całym świecie i osiągalna bez najmniejszych kłopotów przy pomocy kasyn naziemnych, oraz jej internetowych odpowiedników.